aktuality |hrajeme |sestava |historie |diskografie |ke stažení |fotogalerie |napsali o nás |odkazy |kontakt
Aktuálně hrajeme

 

 

Historie

Aktuality

Stručná historie (prezentace) - zde

Původně heavy rocková skupina Moravský Anděl vznikla v listopadu roku 1991 ze dvou místních kapel Menuet a Apači a od počátku se věnuje výhradně vlastní tvorbě vystupováním na zábavách, festivalech, slavnostech a vlastních koncertech.

Zakládající sestava:
Ivan Borovský - zpěv
Petr Luňáček - kytara, vokály
Karel Prchal - kytara, vokaly
Petr "Rudek" Petrskovský - baskytara
Dan Adámek - klávesy
Jiří "Tlutchek" Zatloukal - bicíSkupina si získává značnou popularitu hlavně v okolí Nového Jičína a Valašského Meziříčí. V roce 1992 odchází zpěvák Ivan Borovský a na jeho místo je dosazen Láďa Lysek (ex Extragang). Téhož roku vychází demo nahrávka "Nevěř tomu...", obsahující devět vlastních skladeb. Ke konci roku 1992 odchází Láďa Lysek a zpěvu se ujímá kytarista Petr Luňáček. Skupinu opouští také klávesák Dan Adámek, kterého nahradil Jiří Chalupa (ex Reaktor). Roku 1993 skupina vydává své druhé, dvouskladbové demo s názvem "Padlý anděl". Na konci roku 1993 odchází sám zakladatel kytarista Petr Luňáček a na jeho post přichází Tomáš Maralík, působící současně ve skupině Var a za mikrofon se postavil Marek Baďura (ex Depes). Skupina v této sestavě hraje až do roku 1995, kdy se na post zpěváka vrací Ivan Borovský (ex Menuet) a také přijímá do svých služeb manažéra Václava Šlehofera.

Sestava roku 1995:
Ivan Borovský - zpěv
Karel Prchal - kytara, vokály
Tomáš Maralík - kytara, vokály
Petr "Rudek" Petrskovský - baskytara
Jiří Chalupa - klávesy, řev
Jiří "Tlutchek" Zatloukal - bicíV tomto složení skupina vydává v roce 1996 pod hlavičkou HONBOR Records své debutové album "Když blázni lžou". Z bohatého repertoáru skupiny bylo vybráno dvanáct skladeb a nahrávalo se v studiu CITRON v Ostravě. Křest desky proběhl dne 6.12.1996 v Kulturním Domě v Kopřivnici a kmotrem se stal rocker a showman Vilém Čok. Díky zmiňované vydavatelské firmě byl téhož roku natočen videoklip ke skladbě "Josefína z kravína" s významným nestorem televizní režie Zdeňkem Havlíčkem. Bohužel další personální změny na sebe nenechaly dlouho čekat. Ze skupiny odchází "rytmická část" Petr Petrskovský a Jiří Zatloukal a novými členy se stali baskytarista Jan Odlevák (ex Graver) a bubeník Martin Pančocha (ex Menuet).

Sestava roku 1997:
Ivan Borovský - zpěv
Karel Prchal - kytara, vokály
Tomáš Maralík - kytara, vokály
Jan Odlevák - baskytara
Jiří Chalupa - klávesy, řev
Martin Pančocha - bicí

V roce 1999 skupina vydává pod svým zaběhlým vydavatelem své druhé CD "Nezvaný host", které nahrála opět v ostravském studiu CITRON. Na albu se nachází patnáct nových skladeb, většinou z let 1996-1999. Křest desky proběhl dne 12.11.1999 v Katolickém domě v Kopřivnici. Kmotrem se tentokrát stala rocková legenda skupina Citron. Počátkem roku 2000 opouští skupinu manažér a bohužel také i vydavatelská firma. Kapela se o své vystoupení a další činnosti začíná starat sama. O prázdninách roku 2000 si několikrát zahrála se slovenskou skupinou Tublatanka a skupinou Kern a s úspěchem také vystupuje na několika festivalech a moto srazech. Na jaře roku 2001 byl nasazen videoklip "Josefína z kravína" do soutěže o klip desetiletí, kterou vyhlásila ČT. Dne 20.12.2001 obdržela skupina cenu města Kopřivnice za přínos kulturnímu dění.Na rok 2002 si skupina naplánovala nahrání dalšího, v pořadí již třetího alba. Nahrává se tentokrát ve studiu RM na Starém Jičíně a bylo připraveno deset zbrusu nových písní. Na jaře 2002 také vystupuje v Havířově v soutěžním festivalu s názvem "Líheň" a svou kategorii vyhrává s velkým bodovým náskokem. Ve finálovém kole končí na velice pěkném druhém místě a vystupuje na letním festivalu "Havířovský inkubátor". V listopadu téhož roku konečně vychází nové album "Hráči se smrtí". Po vydání alba se Moravský Anděl vydává na severomoravské tour, na kterém bylo v Bruntále dne 16.11.2002 pokřtěno skupinou Laura a její tygři a Ilonou Csákovou. Úspěšný rok 2002 je završen speciální silvestrovskou show v Kopřivnici. 

V roce 2003 skupina opět koncertuje hlavně v severomoravském kraji a poprvé si zahrála dne 28.6.2003 na prestižním festivalu "Noc plná hvězd" v Třinci. Opět se jí podařilo vyhrát svou kategorii v soutěži "Havířovský inkubátor" a skupina si tak zahrála na hlavním podiu, tentokrát dvoudenního festivalu v Havířově. V měsíci říjnu 2003 si vybral rockový časopis SPARK píseň Opička do své internetové soutěže, kterou se kapele podařilo vyhrát. Odpovědi na otázky časopisu se i s pozitivní recenzí třetí desky objevily v lednovém čísle roku 2004. Na konci roku se také vylepšila aparatura skupiny. Investice směřovaly hlavně do světelného parku, který od podzimu roku 1993 spravuje osvětlovač Martin Bartoň a částečně taky do zvuku Zdeňka Klimpara, stojícího u samého zrodu kapely. Během uplynulých pěti let si kapela opakovaně zahrála s českými i slovenskými legendami Tublatanka, Alkehol, Arakain a Doga. V listopadu roku 2004 byl osloven zpěvák Ivan Borovský skupinou Salamandra, aby odezpíval turné k desce Moravian Elegy. Tímto krokem se bohužel spustil nečekaný sled událostí, který několik let dopředu ovlivnil vývoj celé kapely a vedl k mnohonásobnému kolotoči personálních změn.Nejprve na počátku roku 2005 dochází k výměně zpěváka. Ivan Borovský definitivně odešel k speedové Salamandře, nicméně skupina však nehledá zpěváka dlouho. Osloven je Láďa Lysek (ex Argema, ex Sara, ex Metalinda), který nabídku přijímá a po třinácti letech se vrací zpět do kapely, kterou pomáhal formovat. Další dva roky však Moravský Anděl hraje pouze na vyhlášených akcích v regionu a následně se rozhodl "staronový" zpěvák v důsledku své pracovní vytíženosti kapelu opustit. Současný stav a hlavně absence dalšího vývoje již zmiňované vlastní tvorby je neúnosný i pro klávesáka Jiřího Chalupu a na malý okamžik kapelu opouští. Situaci však zachraňuje nečekaný objev z daleké obce Brumov-Bylnice zpěvák Petr Škrabal ze skupiny Master a po několika měsících, kdy kapele nouzově vypomáhali oba bývalí zpěváci, se stává jejím členem.Sestava roku 2007:
Petr Škrabal - zpěv
Karel Prchal - kytara, vokály
Tomáš Maralík - kytara, vokály
Jan Odlevák - baskytara
Jiří Chalupa - klávesy, řev
Martin Pančocha - bicíV této sestavě hraje kapela další tři roky opět v rámci svého regionu. Tato skutečnost, spolu s neshodami ohledně stylového zaměření a dalšího vývoje a v neposlední řadě velká pracovní vytíženost obou kytaristů, vyústila k logickému závěru. Nejprve oznamuje konec zpěvák Petr Škrabal a vzápětí rezignuje i poslední zakládající člen kapelník a kytarista Karel Prchal. Vzniklou situaci bere do svých rukou klávesák Jiří Chalupa a konečně s cílem natočení čtvrtého CD začal formovat v podstatě novou kapelu s poněkud tvrdším stylovým zaměřením. Spolu s ním zůstává baskytarista Jan Odlevák a hlavně zpěvák Petr Škrabal. Zbývající dva původní členové byli nahrazeni "novou mladou krví". Za bicí usedl osmnáctiletý talent z Kopřivnice Erik Hajtmánek (ex Unstable) a kytarové posty si rozdělili Tomáš Rajs z Frýdku-Místku (ex Temperament) a Tomáš Šín z Ostravy (ex Kreyn).Koncem roku 2011 pro neshody s baskytaristou opouští kapelu kytarista Tomáš Šín a na jeho post v únoru následujícího roku nastupuje zkušený Tomáš Růžička z Frýdku-Místku, známý ze skupin Spider X a Rygol. V dalším roce bohužel probíhají další nečekané personální změny. V lednu 2012 odchází v podstatě ze stejných důvodů Martin Bartoň, který se na rok zhostil funkce managera a v březnu oznamuje z rodinných i hudebních důvodů konec i zpěvák Petr Škrabal. A do třetice pro nástup na VŠ ukončuje činnost bubeník Erik Hajtmánek, který v případě nesehnání náhrady přislíbil účast na nahrávání nového CD. Kapele v současné době vypomáhá bývalý zpěvák Ivan Borovský (ex Salamandra) a rovněž se vrací kytarista Tomáš Šín, tentokrát na post baskytary. V létech 2012-1014 došlo k omezení koncertní činnosti a kapela se intenzivně věnuje přípravě nového CD. V únoru 2014 je kapela s příchodem bubeníka Mojmíra Krochmalného, působícího v Jiří Schelinger revival Ostrava a Bratři v Triku, konečně kompletní. Současně se Mojmír Krochmalný stává i managerem kapely.

To ovšem za rok opět neplatí a dochází k nečekané, naštěstí rychlé výměně rytmické sekce, Tomáše Šína nahradil Roman Kožušník z ostravské skupiny Dorien a na bubenický post dosedl Michal Floreš ze skupiny Warholl z Valašských Klobouků.

Aktuální sestava:
Ivan Borovský - zpěv
Tomáš Rajs - kytara, vokály
Tomáš Růžička - kytara
Roman Kožušník - baskytara
Jiří Chalupa - klávesy, vokály
Michal Floreš - bicí


©  2001 – 2019 Moravský Anděl